2024 m. vasario 23 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Kas kiša koją Sartų lenktynėms?

Šiemet tradicinės respublikinės ristÅ«nų žirgų lenktynės „Sartai 2023“ vyks vasario 18 d., tiesa, jei tam bus palankios oro sąlygos – paspaus šaltukas, leisiantis Dusetų hipodrome suformuoti ledo taką. Jei vyraus šiltesni orai, ten pat vyks šventė „Dusetos – Sartai 2023“. Apsidraudžiant nuo galimos orų įtakos ateities žirgų lenktynėms, siÅ«loma Žemės Å«kio ministerijai (ŽŪM) atnaujinti valstybei priklausantį Dusetų hipodromą, kad juo bÅ«tų galima naudotis ištisus metus.

 

Tikimybė menka
 
Jau nuo seno vasario pirmąjį šeštadienį visi keliai veda į Dusetas. Čia vyksta respublikinės ristÅ«nų žirgų lenktynės ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos šventė, kurią tradiciškai organizuoja ŽŪM kartu su jai pavaldžiomis institucijomis ir Zarasų rajono savivaldybės administracija bei VšÄ® Respublikine lenktyninių žirgų lyga (RLŽL). Be lenktynių, Lietuvos gyventojai plÅ«sta ir į nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojančią žiemos mugę.
 
Legendomis apipintos, šimt­mečių tradicijomis išgarsintos ristÅ«nų lenktynės yra unikali šventė ne tik mÅ«sų šalyje. Šventė, kuri garsina Dusetų kraštą šalyje ir Lietuvą už jos ribų, šiemet bÅ«tų 112-oji.
 
Pasak Zarasų rajono mero Nikolajaus Gusevo, stebint orų prognozes, susidaro įspÅ«dis, kad ledo dangos Dusetų hipodrome iki žirgų lenktynių „Sartai 2023“ galimybės paruošti nebus. Todėl šiemet, jei išliks tokios pačios orų tendencijos, kokios yra dabar, lenktynės nevyks. „Tačiau renginys ir šventė, skirta žirgo metams, Dusetose vyks, bÅ«tų organizuojamas žirgų paradas, mugė ir meno kolektyvų pasirodymas Dusetų mieste“, – teigė Zarasų rajono meras antradienį vykusiame darbo grupės tradicinėms respublikinėms ristÅ«nų žirgų varžyboms „Sartai 2023“ rengti posėdyje.
 
Lemia gamtos sąlygos
 
Kasmet prieš varžybas ant Dusetų hipodromo bÅ«davo užliejamas vanduo, taip suformuojant lenktynėms tinkamą ledo taką. Neužliejus vandens ir nesuformavus ledo tako, ant jo rengti žirgų lenktynių beveik neįmanoma, nes tako bÅ«klė tokia, kad jis gali kelti pavojų žirgų sveikatai.
 
Remiantis portalo Gismeteo.lt prognozėmis, nei šÄ¯ mėnesį, nei vasarį kol kas didesnio atšalimo neprognozuojama. Todėl kyla abejonių, ar šiemet pavyktų išlieti ledo taką Dusetų hipodrome.
 
RLŽL veislininkystės specialistas Edgaras Jeninas „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad iki numatomų lenktynių dienos dar yra nemažai laiko, todėl jis neprarandąs vilties, kad sinoptikų prognozės keisis ir Lietuvą aplankys žiemiškesni orai. „Tam, kad susiformuotų tinkamas ledo takas, reikėtų, jog liejant jį laikytųsi bent 7 laipsnių šaltukas. O naktimis bent dešimt dienų oro temperatÅ«ra nukristų iki 10 laipsnių šalčio. Tuomet susiformuotų tvirtas ledo takas. Kol kas to šalčio nėra – atšalimus nuolat lydi atlydžiai. Tad nežinia, ar šiemet sąlygos bus palankios žirgų lenktynėms“, – svarstė redakcijos pašnekovas.
 
Jis per savo praktiką pastebėjo, kad jei žiemos pradžia bÅ«na šalta, dažniausiai vasarį numatytos žirgų lenktynės neįvyksta – bÅ«na pernelyg šilta. Ir atvirkšÄiai – jei žiemos pradžia šilta, vasarį gali paspausti nemenkas šaltukas, labai palankus žirgų lenktynėms rengti. „Tad jei šiemet gamtos sąlygos bÅ«tų labai nepalankios lenktynėms – nebÅ«tų sąlygų išlieti ledo takui, labai nenustebčiau“, – tvirtino RLŽL atstovas.
 
Ministerija prisidėti nelinkusi
 
Darbo grupės tradicinėms respublikinėms ristÅ«nų žirgų varžyboms ,,Sartai 2023“ rengti posėdyje dalyvavo ne tik šeimininkų – Zarasų rajono savivaldybės administracijos, bet ir iki šiol buvusios pagrindinės šventės rengėjos – ŽŪM – atstovai: Tvarios žemės Å«kio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės ir gyvÅ«nų gerovės skyriaus vedėjas ArÅ«nas Šileika bei šio skyriaus mentorius ArÅ«nas Jurgaitis. Jie dar kartą išsakė ŽŪM nuostatą, kad pagrindiniu šventės organizatoriumi bÅ«tų Zarasų rajono savivaldybės administracija, nors pastaruosius tris dešimtmečius lenktynių organizatorė ir pagrindinė rėmėja buvo bÅ«tent ŽŪM, lenktynių vykdymo darbai buvo paskirstomi tolygiai tarp ŽŪM kartu su jai pavaldžiomis institucijomis ir Zarasų rajono savivaldybės administracijos.
 
Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas ŪP teigė, kad ŽŪM užėmė kiek keistoką poziciją – net nerodė iniciatyvos surengti tradicines respublikines ristÅ«nų varžybas ,,Sartai 2023“, nerengė posėdžio, organizacinius darbus perkėlė ant Zarasų rajono savivaldybės administracijos pečių. Pagal ministerijos parengtą jungtinės sutarties projektą lenktynių organizavimo darbai buvo paskirstyti labai netolygiai – savivaldybės administracijai teko keturis kartus daugiau išlaidų negu ŽŪM. Zarasų rajono savivaldybės administracija nepritarė tokiam sutarties projektui ir parengė naują jungtinės veiklos sutarties projektą su priedu, kuriame tolygiai paskirstyti tradicinių respublikinių ristÅ«nų žirgų lenktynių „Sartai 2023“ organizavimo darbai, kaip tai vyko pastaruosius 30 metų. Tačiau ši sutartis iki šiol nepasirašyta.
 
„Jau ir 50 proc. renginio išlaidų mums yra nemenki pinigai, bet skirsime, o likusią pusę išlaidų, tai sudaro apie 70 tÅ«kst. Eur, turi skirti ŽŪM. Jei ji nenorės, prašysime pinigų iš Vyriausybės“, – redakcijai aiškino B. Sakalauskas.
 
Pasigenda dėmesio
 
RLŽL direktorė Joana Kerytė, matydama tokį ŽŪM bendradarbiavimą su Zarasų rajono savivaldybės administracija, ŪP teigė nebeturinti iliuzijų, kad varžybos ,,Sartai 2023“ šiemet tikrai vyks. Ir ne oro sąlygos čia bus kaltos. „Nėra palaikymo iš ŽŪM“, – tvirtino ji.
 
Pasak J. Kerytės, kuomet jau ne vienerius metus žirgų lenktynes tenka nukelti ar visai jų atsisakyti, nes Dusetų hipodrome negalima suformuoti ledo tako dėl nepalankių oro sąlygų, reikia ieškoti kitų galimybių tęsti garsią tradiciją. Pavyzdžiui, atnaujinti šÄ¯ hipodromą, kad jis tiktų žirgų sportui ištisus metus. Bet jei pati ŽŪM nėra linkusi to daryti, kyla klausimas, ar žirgininkams yra reikalinga ŽŪM. „Gal žirgų sportą reikėtų perduoti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos globon“, – svarstė RLŽL direktorė.
 
„Dusetų hipodromas labai apleistas – ne kartą ŽŪM siÅ«lėme jį atnaujinti, sutvarkyti. Tačiau jaučiame, kad ministerijai į mÅ«sų siÅ«lymus – nusispjauti. Nemanau, kad ta pozicija pasikeitė ir po antradienio pasitarimo. Tad kreipsimės į Vyriausybės vadovę, nes anksčiau tokio masto tarptautiniai renginiai bÅ«davo kuruojami ir aptariami bÅ«tent Vyriausybėje, o ne paliekami kurios nors ministerijos sprendimams. Tai visos valstybės prestižo reikalas“, – ŪP tvirtino Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius B. Sakalauskas.
 
Pasak jo, nors ir pasigirdo siÅ«lymų, kad gal ŽŪM Dusetų hipodromą galėtų perduoti rajono savivaldybės administracijai, o ši imtųsi jo rekonstrukcijos darbų, tačiau visa tai – ne savivaldybės administracijos jėgoms. „ŽŪM su malonumu atsikratytų hipodromo, tačiau iš kur mes imsime lėšÅ³ jam sutvarkyti, kai didžiausi pinigai keliauja švietimo, socialinėms reikmėms, o visam kitam nelabai kas belieka. Pati ministerija disponuoja nemenkomis sumomis ir turi išgalėti pasirÅ«pinti valstybės turtu“, – pastebėjo B. Sakalauskas, neslėpdamas, kad valstybei priklausančių hipodromų valdymas nėra savivaldybių funkcija.
 
 
Reikia alternatyvų
 
E. Jenino nuomone, gal jau vertėtų svarstyti variantą iš anksto numatyti, kad esant nepalankioms oro sąlygoms, kai nėra galimybių suformuoti ledo tako Dusetų hipodrome, tradicines respublikines ristÅ«nų žirgų lenktynes perkelti į Uteną, kur yra hipodromas, tinkamas žirgų sportui visais metų laikais, yra kur atvykusiems pasistatyti automobilius, kurių bÅ«na vos ne tÅ«kstančiai. Be to, Dusetas nuo Utenos skiria vos 35 km, didelė dalis lenktynių mėgėjų į Dusetas taip pat vyksta per Uteną.
 
„Tad bÅ«tų galima sutarti, kad žirgų lenktynės kasmet vyksta arba Dusetose, arba Utenoje, priklausomai nuo oro sąlygų. Tik tokiu bÅ«du galėsime išsaugoti šimtametę tradiciją“, – pastebėjo E. Jeninas.
 
ŪP yra iškėlęs ir kitą idėją – sukurti fondą Dusetų hipodromo lenktynių takui rekonstruoti. Sutvarkius bėgimo trasą, ristÅ«nų lenktynes bÅ«tų galima rengti bet kokiu oru ir neišliejant ledo.
 
ŪP ir „Zarasų krašto“ informacija
Redakcijos ir socialinių tinklų nuotraukos
 
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 


Zarasų rajono savivaldybė 2023-01-20 12:46:17
MERĖ
Biudžeto projektas 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?