2024 m. vasario 23 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti šulinio arba gręžinio vandens ištyrimą

Š. m. lapkričio 1 d. įsigalioja atnaujinta apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarka, kuri leis nėšÄiosioms bei asmenims, auginantiems kÅ«dikius iki šešių mėnesių amžiaus, patiems užsakyti individualiai išgaunamo ir maistui naudojamo vandens ištyrimą be šeimos gydytojo paskyrimo. Nitritų ir nitratų tyrimai bus atliekami ne tik šulinių, bet ir gręžinių, kurie yra seklesni nei 50 metrų gylio, vandenyje. Šiuos tyrimus valstybės lėšomis atliks Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC).

 
„Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio kvapo, skonio ar spalvos, tačiau patekęs į žmogaus organizmą, gali sutrikdyti kraujo deguonies pernešimą ir sukelti vidinį deguonies stygių. Tokia bÅ«klė ypač pavojinga nėštumo metu, kai padidėja vaisiaus deguonies poreikis, ir kÅ«dikiams iki šešių mėnesių amžiaus. Šių medžiagų iš vandens nepašalina buitiniai filtrai ar virinimas. Todėl tais atvejais, kai nėšÄiosios ar kÅ«dikiai vartoja geriamąjį vandenį iš šulinio arba mažesnio nei 50 metrų gylio gręžinio, rekomenduojame pasirÅ«pinti geriamojo vandens sauga ir pasinaudoti nemokamo tyrimo galimybe“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos saugos skyriaus patarėja Indrė Makarskienė.
 
Iki š. m. lapkričio 1 d. šachtinio šulinio vandens tyrimą minėtoms gyventojų grupėms gali skirti  šeimos gydytojas. Atnaujintoje tvarkoje to buvo atsisakyta, siekiant sumažinti administracinę naštą šeimos gydytojams ir sudaryti galimybę gyventojams tiesiogiai kreiptis į NVSC dėl šulinio arba gręžinio vandens ištyrimo.
 
NVSC atstovai per tris darbo dienas turės susisiekti su pareiškėju ir suderinti vandens ėminio paėmimo laiką bei vandens išgavimo įrenginio aplinkos įvertinimą. Vandens ištyrimas turi bÅ«ti atliktas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Pakartotinis tyrimas gali bÅ«ti atliekamas ne anksčiau kaip po šešių mėnesių.
 
Jeigu tyrimo metu nustatytas nitritų ir nitratų kiekis neatitiks saugos reikalavimų, NVSC nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, turės apie tai informuoti pareiškėją. Ne vėliau kaip per dvi darbo dienas pareiškėjui turės bÅ«ti pateikti išsamÅ«s tyrimo rezultatai bei informacija apie:
  • riziką žmonių sveikatai, susijusią su nitritais ir nitratais užteršto geriamojo vandens vartojimu;
  • veiksmus, kurių pareiškėjas gali imtis apsaugodamas sveikatą nuo neigiamo poveikio, susijusio su individualiai išgaunamo geriamojo vandens vartojimu;
  • geriamojo vandens išgavimo įrenginio priežiÅ«rą.
 
Daugiau informacijos apie šulinių ir gręžinių vandens tyrimus ir prašymų pateikimą rasite ČIA.
 
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarkos pakeitimo rasite ČIA.
 
 
SAM Komunikacijos skyriaus informacija
NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2023-10-30 12:57:04
MERĖ
Biudžeto projektas 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?