2024 m. vasario 23 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Zarasai nenori atsisveikinti su Sartų lenktynėmis

Dvejus metus dėl šiltų žiemų nepavykus išpilti Sartų hipodrome ledo tako ir dėl to jau beveik nutrÅ«kus šimtametei ristÅ«nų žirgų lenktynių tradicijai, „Ūkininko patarėjas“ kelia idėją, kaip išsaugoti šÄ¯ renginį.

 

Kiekvienų metų vasario pirmąjį savaitgalį, per Grabnyčias, Dusetos sutraukdavo dešimtis tÅ«kstančių Lietuvos gyventojų ir svečių. RistÅ«nų lenktynes tradiciškai organizuodavo Žemės Å«kio ministerija (ŽŪM), Respublikinė lenktyninių žirgų lyga (RLŽL) ir Zarasų r. savivaldybė. Pasak ministerijos, Sartų lenktynės nebeturi perspektyvos, joms 2023 m. nebeskirta lėšÅ³, tačiau ŪP pozicija yra priešinga – tereikia sutvarkyti bėgimo taką, jį įrengti kaip vasaros lenktynėms.

 

Ministerija nerems


Zarasų r. savivaldybė, kurios Dusetų miestelyje daugiau kaip du šimtus metų beveik kasmet vykdavo žirgų ristÅ«nų lenktynės, ir šią žiemą norėtų tokio renginio, jau kreipėsi dėl finansavimo į ŽŪM, tačiau atsakymo nesulaukė. Gal ir sulauks, bet veikiausiai ne tokio, kokio tikisi. ŪP jau sulaukė nedviprasmiško ministerijos atsakymo.

 

Sartų respublikines ristÅ«nų žirgų lenktynes ir jų metu vykstančią nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojančią žiemos šventę tradiciškai rengdavo ŽŪM, RLŽL kartu su Zarasų r. savivaldybe.

 

Pastaruosius metus šio vieno seniausių iš masinių renginių Lietuvoje likimą nulėmė šiltėjantis klimatas, prisidėjo ir COVID-19 pandemija. Ministerija „Ūkininko patarėjui“ aiškina, kad nenuspėjamos klimatinės sąlygos ilgainiui tapo labai svarbiu veiksniu, apsunkinančiu šio renginio planavimą. „Šylant orams, gali bÅ«ti neįmanoma suformuoti varžyboms reikalingo ledo tako ir užtikrinti kitų sąlygų sklandžiam renginio organizavimui“, – teigiama ministerijos atsakyme redakcijai.

 

„Tradiciškai Sartų lenktynės yra organizuojamos Zarasų rajone (Dusetose), todėl artimiausiu metu ministerija ketina kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administraciją su siÅ«lymu tapti šio renginio oficialiu organizatoriumi, – toliau teigiama ministerijos rašte. – 2022 m. šiam renginiui lėšÅ³ numatyta nėra.“

 

Skirti lėšÅ³ 2023 metų renginiui net ir norint jau per vėlu. Kita vertus, varžybos galėtų vykti ir nebÅ«tinai palankiu oru, nes jau keliolika metų Dusetose yra įrengtas hipodromas, bet jis ganėtinai apleistas, o žinodama, kad renginys bus finansuojamas, savivaldybė pradėdavo jam ruoštis jau rugsėjį. O norint tinkamai, iš pagrindų sutvarkyti vežimėlių važiavimo taką – reikia nemažų investicijų ir bent kelių mėnesių laiko.

 

Vien savivaldybė per silpna


Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas ŪP teigė, kad vienai savivaldybei net ir šimtametes tradicijas turinčiam renginiui surengti pritrÅ«ks lėšÅ³, tuo labiau kad ateinančių metų savivaldybės biudžetas bus tvirtinamas tik vasarį, kai renginys bÅ«tų jau įvykęs, nors jo projektas svarstomas jau gruodį.

 

Savivaldybės kišenė didelio masto respublikiniam renginiui per plona, ypač turint omeny, kad visą laiką šios šventės pagrindinė rėmėja buvo ŽŪM, o savivaldybė tik kukliai prisidėdavo.

 

Pasak N. Gusevo, pernai Dusetose buvo organizuojama tik tautodailės mugė, poledinės žūklės varžybos, tai, be abejo, negalėjo būti adekvatu ilgametei tradicijai.

 

„Mes labai norėtume surengti šią šventę, jau ir raštą dėl rėmimo ministerijai nusiuntėme, laukiame atsakymo“, – ŪP kalbėjo Dusetų miestelio seniÅ«nas Darius Steponavičius. Jo įsitikinimu, prireikus seniÅ«nija galėtų pati paruošti dirbtinę ledo dangą iš ežero vandens, kaip jau yra ne kartą buvę. Anot jo, bÅ«tų galima ir renginio datą kiek pakoreguoti, palaukus palankesnio oro.

 

Jis neatmeta, kad žirgai galėtų bėgti ir nebÅ«tinai ledo danga, jei tik bÅ«tų kapitaliai parengta jau prieš keliolika metų pastatyto hipodromo danga. „Hipodromo bÅ«klė yra visiškai nebloga, bet reikėtų šÄ¯ tą patvarkyti, pavalyti, padažyti – tai daugiausia kosmetiniai darbai. Norėdami galėtume ir dabar priimti svečius ir surengti šventę. InfrastruktÅ«ra nepakeista – ji tokia, kokia buvo ir per paskutines 10 varžybų“, – svarstė seniÅ«nas.

 

Zarasų rajono meras nusiteikęs ne taip optimistiškai, nes, kaip ir žirgų augintojai, teigia manąs, kad be ledo kol kas naudotis hipodromu bÅ«tų sunkiai įmanoma, mat reikėtų paruošti jo dangą, o savivaldybei tai bÅ«tų per brangu. Maža to, dar šiek tiek egzistuojančio Dusetų hipodromo savininkė yra šÄ¯ turtą visiškai apleidusi pagrindinė renginio rėmėja ŽŪM.

 

Rajono meras dar deda vilčių į lyg ir numatytą ministerijos susitikimą su savivaldybės bei žirgų sporto asociacijos atstovais, kuris turėtų įvykti gruodžio pradžioje.

 

Vienas RLŽL steigėjų, Dubičių žemės Å«kio bendrovės direktorius Stanislovas Kėrys ŪP tvirtino dėl Sartų lenktynių perspektyvos domėjęsis ir ministerijoje, ir Zarasų merijoje, tačiau nieko tikro neišgirdęs; nežinąs ir apie galbÅ«t įvyksiantį pasitarimą ministerijoje.

 

„Dabar pagrindinė problema, dėl kurios nevyksta varžybos, – ne tiek oro sąlygos, kiek ŽŪM, – redakcijai teigė ir vienas iš aktyviausių sportinių žirgų augintojų ir varžybų dalyvių, daugkartinis prizininkas lazdijiškis Ernestas Juškauskas. – Labai apmaudu ir gaila, kad valdžia neįsileidžia mÅ«sų delegacijos pasikalbėti, juolab kad entuziastų žirgininkų Lietuvoje kaskart vis mažiau. Esame atstumtieji, nors važiuojame, garsiname Lietuvą startais ir užsienyje – Estijoje, Švedijoje.“

 

Anot jo, parengti žirgą šioms Europoje išskirtinėms, analogų neturinčioms varžyboms kainuoja ištisus metus darbo ir investicijų, treniruočių, kad žirgo forma bÅ«tų geriausia bÅ«tent per lenktynes Sartuose. E. Juškausko teigimu, prieš dešimtmetį Lietuvoje bÅ«davo apie 80 bėgančių žirgų, o dabar – tik 30–40. Nėra ir gerų hipodromų. Pastaraisiais metais žirgų augintojai nuvyksta tik į Širvintų arba į Utenos hipodromą, tačiau sunykus Sartų lenktynėms, Lietuvoje apie ristÅ«nų žirgų sportą, veisles nelabai kas ir žinotų.

 

Ne dėl pelno


Renginiui reikalingos lėšos neturėtų bÅ«ti kosminės. Pasak Zarasų rajono mero, anksčiau ministerija, pagrindinė rėmėja, skirdavo apie 30 tÅ«kst. eurų. Dabar, infliacijos sąlygomis, to bÅ«tų mažoka, nes reikėtų paruošti lenktynėms tinkamą hipodromo dangą. Galų gale, anot Dusetų seniÅ«no, šis renginys organizuojamas ne dėl pelno, o dėl to, ką paliksime ateinančioms kartoms, o rinkliavos, imamos iš mugių dalyvių, renginio išlaidų nė iš tolo neatperka.

 

Labiau stebina ŽŪM požiÅ«ris į renginio Dusetose prasmę, nors pati ministerija savo argumento, kodėl atsisako finansuoti žirgų lenktynes, ŪP nepaaiškino.

 

„Prieš metus ministerijoje man paaiškino, neva žirgų lenktynės ant Sartų ežero ledo yra sovietinis reliktas, todėl ministerija jų neketinanti remti, – pasakojo ŪP S. Kėrys. – Tie, kurie taip kalba, turėtų pirmiausia istorija pasidomėti, nes žirgų lenktynių Dusetose tradicija gyvuoja jau ne pirmą šimtmetį, nuo tada, kai sovietija nė iš tolo nekvepėjo.“

 

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Viktorą Pranckietį nustebino žinia apie galimą Sartų lenktynių likimą ir tuo jis pažadėjo pasidomėti grįžęs iš komandiruotės užsienyje. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, buvęs žemės Å«kio ministras, prisimena, kad ministerija remdavusi renginį Dusetose, tačiau kodėl to atsisakyta, pasiÅ«lė pasidomėti KultÅ«ros ir sporto komitete, nes tai esąs ne žemės Å«kio, o sporto renginys.

 

Iš Sartų lenktynių istorijos

 

  • Pirmosios ristÅ«nų žirgų lenktynės ant Sartų ežero ledo buvo surengtos dar XIX amžiuje. Dokumentais patvirtinta, kad nuo 1905 m. lenktynės vyksta kasmet ir yra tapusios Lietuvos žirgų sporto tradicija. 1933 m. lenktynes pradėjo remti Žemės Å«kio ministerija.
  • 1955 m. lenktynės paskelbtos respublikinėmis. 1968 m. kartu pradėtos rengti žiemos mugės. Jose prekiaujama riestainių, dešrų lankainiais, sÅ«riais ir alumi bei aukštaitiškais suvenyrais.
  • ŽiÅ«rovų patogumui važiuotojai pradėjo lenktyniauti ratu. Nuo 1933 m. 1 600 metrų ilgio lenktynių takas įrengtas kaip hipodrome – elipsės formos.
  • Dusetų hipodromo trasos absoliutų rekordą 2009 m. pasiekė varėniškis Stanislovas Kėrys, su žirgu Sakalu įveikęs nuotolį per 2 min. 03,34 sek.
  • 2012 m. lenktynės tapo tarptautinės. Jose dalyvavo 90 greičiausių ristÅ«nų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos. Pirmąkart varžėsi ir stambiųjų žemaitukų veislės žirgai.

 

„Ūkininko patarėjas“ siÅ«lo įsteigti visuomeninį fondą Dusetų hipodromo žirgų bėgimo takui renovuoti ir tradicinėms Sartų ristÅ«nų žirgų lenktynėms organizuoti. Daugiasluoksnio lenktynių tako įrengimo sąmata – apie 400 tÅ«kst. eurų. Fondo steigėjai gali bÅ«ti ir zarasiškiai, ir žirgininkai, ir verslininkai, ir Å«kininkai, ir politikai, ir visi neabejingi šaunių tautos tradicijų puoselėjimui. ŪP mielai viešintų Fondo mecenatus.

 

Redakcijos nuotraukos

2022.10.27 Kazimieras ŠLIUŽAS ŪP korespondentas, Vytenis NEVERDAUSKAS ŪP vyriausiasis redaktorius

Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2023-01-18 15:59:06
MERĖ
Biudžeto projektas 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?