2024 m. vasario 23 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
 • Structure
 • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
 • lt kalba
 • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Zarasų Ekstremalių situacijų operacijų centras dalyvavo Valstybės lygio civilinės saugos funkcinėse pratybose

Rugsėjo 21 d. Ugniagesių gelbėtojų mokykloje vyko 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Aplinkosauga, energetika, klimato kaita" lėšomis finansuojamo projekto „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ (projekto Nr. LT05-5-VRM-TF-001) valstybės lygio civilinės saugos funkcinės pratybos. Tai vienos didžiausių pratybų, kurių metu inscenizuota situacija įvykus avarijai atominėje elektrinėje. Šiose pratybose dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centras ir 3 Zarasų rajono savivaldybės administracijos deleguoti asmenys į fizines pratybas Ugniagesių gelbėtojų mokykloje VIlniuje.
 
Pratybų metu tariamai Baltarusijos atominėje elektrinėje įvyksta branduolinė avarija. Padidintą aplinkos oro dozės galią Lietuvoje užfiksuoja Radiacinės saugos centro Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo sistemos (RADIS) stotys. Gavę informaciją apie gresiančią ar susidariusią ekstremaliąją situaciją visi pratybose dalyvaujantys civilinės saugos sistemos subjektai ir institucijos veikė pagal Valstybiniame gyventojų apsaugos plane numatytas funkcijas. Reaguojant į susidariusią situaciją aktyvuotas dalies Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos sistemos subjektų pasirengimas dirbti krizės ir ekstremaliosios situacijos režimu, inicijuotas reikalingų sprendimų priėmimas. Institucijos ėmėsi bÅ«tinų priemonių ir veiksmų, siekiant įgyvendinti iškeltus pratybų uždavinius.
 
Šiomis pratybomis buvo siekiama tobulinti ir įvertinti institucijų pasirengimą:
 
 • evakuojamų gyventojų dozimetrinės kontrolės ir sanitarinio švarinimo procesą;
 • Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Radiacinės saugos centro pasirengimą atlikti radiacinę žvalgybą iš oro;
 • viešosios tvarkos užtikrinimą masinės gyventojų evakuacijos metu;
 • greitosios medicinos pagalbos pasirengimą užtikrinant skubios medicininės pagalbos suteikimą evakuojamiems gyventojams ir nukentėjusiųjų rÅ«šiavimą;
 • Kalvarijos savivaldybės administracijos pasirengimą priimti evakuotus gyventojus ir juos laikinai apgyvendinti kolektyvinės apsaugos statiniuose;
 • Vilniaus rajono savivaldybės administracijos pasirengimą operatyviai evakuoti gyventojus;
 • valstybės institucijų bei savivaldybių, patenkančių į išplėstinio planavimo atstumą, operacijų centrų veiklą bei funkcijas ir kt.
 
Zarasų rajono ESOC (Ekstremalių situacijų operacijų centras) posėdyje dalyvavo 13 centro narių. ESOC vadovas yra Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurelijus Banys. Zarasų rajono ESOC gavo užduotis ir pratybų sąlygas, kurias turėjo įvykdyti: pirmiausia – imituoti gyventojų perspėjimą apie pavojų, parengti rekomendacijas gyventojams ir jas pateikti. Vėliau turėjo pasiruošti priimti evakuojamus gyventojus iš Vilniaus ir Vilniaus rajono. Posėdžio metu buvo apžiÅ«rėtos priemonės, kurias Zarasų rajono ESOC įsigijo iš specialiųjų tikslinių dotacijų, skirtų savivaldybėms pasirengti Astravo atominės elektrinės branduolinei avarijai.
 
Pratybose dalyvavo 50 institucijų atstovai, sulaukta apie 500 dalyvių, tarp jų ir turinčių negalią. Mokymo poligone dirbo Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, policijos, Radiacinės saugos centro, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Lietuvos kariuomenės, Greitosios medicinos pagalbos tarnybos, Raudonojo Kryžiaus, Šaulių sąjungos, Vilniaus rajono ir Kalvarijos savivaldybių atstovai.
 
2014-2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamą projektą Nr. LT05-5- VRM-TF-001 „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas su partneriais – VATESI ir DSA pradėjo įgyvendinti 2020 m. spalį.
 
Norime pasidžiaugti, kad iš šios lėšos buvo panaudotos labai efektyviai - Zarasai yra pasiruošÄ— priimti evakuojamus asmenis, juos laikinai apgyvendinti ir aprÅ«pinti. NutrÅ«kus elektros tiekimui, yra paruošti generatoriai. Zarasų rajonas turi daugiausiai perspėjimo sirenų rajone, kurios nuolat yra prižiÅ«rimos ir tikrinamos. Netekus mobiliojo ryšio, yra sukurtos sistemos, kurių pagalba informacija pasiektų visus Zarasų rajono gyventojus apie pavojus ir kita informacija.
 
Vienas pagrindinių projekto tikslų yra užtikrinti Lietuvos gyventojų saugumą branduolinės ar radiacinės avarijos Baltarusijos Respublikos atominės elektrinės atveju, sukuriant gyventojų išankstinio perspėjimo sistemą apie branduolinę ar radiologinę avariją Lietuvoje. Rengiantis projekte numatytoms pratyboms, vyko keturi projekto partnerių susitikimai Norvegijoje, buvo surengtos trys pratybų planavimo konferencijos Vilniuje.
 
Daugiau informacijos apie gyventojų pasirengimą branduolinei avarijai https://lt72.lt/kaip-elgtis-jei-ivyktu-atomines-elektrines-avarija/
 
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ir Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija.

 


Zarasų rajono savivaldybė 2023-09-28 07:49:34
MERĖ
Biudžeto projektas 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
 • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?