2024 m. kovo 1 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Būkime budrūs – žiemos pavojai!

4
Žiemą orų permainos kartais nenuspėjamos – vieną akimirką lyja, o kitą jau, žiÅ«rėk, ledas po kojomis. Ledo susidarymas vandens telkiniuose priklauso nuo oro sąlygų, vandens apykaitos. Stovinčio gėlo (ežero) vandens ledo danga pradeda formuotis, kai paviršiaus temperatÅ«ra pasiekia 0° C. Ugniagesiai gelbėtojai primena, kad ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau, kad jis išlaikytų grupę žmonių, jis turi bÅ«ti ne plonesnis kaip 12–15 cm. Ant ežero toks ledo storis susidaro per 5–8 dienas, kai vidutinė paros temperatÅ«ra yra 7° C šalčio ir nesninga.
 
Trapus, plonas ledas bÅ«na tose vietose, kur jame įšÄ…la medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krÅ«mų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltinių. Todėl prieš lipant ant ledo apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Taip pat einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Tikrinkite ledą ne prieš save, o šone. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima bÅ«tų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas, kad galėtumėte lazdas greitai numesti.
 
Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi bÅ«ti ne mažesnis kaip 5 metrai. Reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia bÅ«ti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali bÅ«ti įtrÅ«kimų. Ä®sidėmėkite, kad ledas labai pavojingas atodrėkių metu.
 
Jei įlūžote:
 
  • nepraraskite savitvardos;
  • ropškitės ant ledo į tą pusę iš kurios atėjote, o ne plaukite pirmyn;
  • nesikapanokite vandenyje ir visu kÅ«no svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krÅ«tine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą;
  • užšliaužus ant ledo negalima tuojau pat stotis, reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.
 
Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, nedelsdami kvieskite kvalifikuotą skubią pagalbą tel. 112. Jei įvertinus situaciją ir savo galimybes galite patys išgelbėti skęstantįjį, tokiu atveju tuoj pat jam šaukite, kad skubate į pagalbą (taip galima sumažinti nukentėjusiojo paniką).
 
Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušÄ…la, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Bet artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi pakiškite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos.
 
Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlÅ«š, jeigu mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį traukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia paduoti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.
 
Išgelbėjus žmogų, ištraukus jį ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kuo greičiau jį pristatyti į šiltą vietą. Nukentėjusįjį reikia sušildyti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais drabužiais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.
 
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba nuolat kreipiasi į tėvelius ir prašo nepalikti vaikų be priežiÅ«ros prie vandens telkinių!
 
Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad informatyvi mokomoji videomedžiaga yra pateikta interneto svetainėje https://www.lt72.lt, informacinėje juostoje „Gamtiniai pavojai“, rubrikoje „Kaip elgtis ant ledo“.
 
 
Informaciją pateikė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Olga Juodikevičienė ir Zarasų rajono savivaldybės patarėja, atliekanti parengties pareigÅ«no funkcijas.
 
 
Straipsnis kartojamas (skelbimo data 2023-12-01 08:11:32)
Nuotraukos

4


1


2


3Zarasų rajono savivaldybė 2023-12-20 08:11:32