2024 m. kovo 3 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Gerinant sąlygas gydytojams rezidentams – reikšmingi pokyčiai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo įstatymų pokyčius, kuriais gerinamos gydytojų rezidentų ir gydytojų odontologų rezidentų darbo sąlygos. Pakeitimai reikšmingai prisidės prie gydytojų rezidentų darbo užmokesčio augimo ir didesnio pasirinkimo praktikai. Taip pat sudaromos sąlygos jaunųjų specialistų pritraukimui į regionus. Ministerijos inicijuotiems pokyčiams pritarė Seimas, jie įsigalios 2023 m. sausio 1 d.


„Pokyčiais grąžiname skolą jauniesiems medikams, nes – neslėpkime – sistema juos tiesiog išnaudodavo kaip pigią darbo jėgą. Dabar jie taps pilnaverčiais sveikatos priežiÅ«ros specialistais ne tik pagal statusą, bet ir pagal darbo sąlygas“, – sako sveikatos apsaugos ministras ArÅ«nas Dulkys.


Pagal naują reglamentavimą, naikinami jaunesniojo ir vyresniojo gydytojų rezidentų statusai. Tai reiškia, kad gydytojams rezidentams atlygis bus skaičiuojamas ne pagal jų statusą, tačiau pagal praėjusių kalendorinių metų minimalios mėnesinės algos dydį ir bazinį darbo užmokesčio koeficientą, kuris nuosekliai didės, tęsiant rezidentÅ«ros studijas. Atlygis jiems bus perskaičiuojamas ne pagal statusą, kaip buvo iki šiol, tačiau pagal rezidentÅ«ros metus – darbo užmokestis kils kiekvienais metais, o ne kartą per rezidentÅ«ros studijas, kaip buvo iki šiol.


Kitas pasikeitimas, didinantis darbo užmokestį gydytojams rezidentams, yra tai, kad prie atlygio turės prisidėti ir gydymo įstaigos, kuriose gydytojai rezidentai atlieka praktiką. Iki šiol jos to neprivalėjo daryti. Tai ne tik prisidės prie atlygio augimo gydytojams rezidentams, tačiau ir disciplinuos gydymo įstaigas, pritraukiant tokį kiekį ir tos specializacijos gydytojų rezidentų, kokius įstaiga pajėgi ruošti.


SAM skaičiavimais, gydytojų rezidentų atlygis po šių pakeitimų pirmaisiais rezidentÅ«ros studijų metais didės apie 280 eurų, o septintaisiais – apie 576 eurus.


Darbo užmokesčio augimas taip pat labai svarbus vertinant, kad nuo 2023 m. pradeda veikti nauja, pakopinėmis kompetencijomis grįsta gydytojų rengimo sistema, kuri ne tik kels gydytojų rengimo kokybę, tačiau suteiks ir daugiau atsakomybės bei galimybių savarankiškai praktikoje taikyti jau įgytus įgÅ«džius.


Taip pat pakeičiami reikalavimai rezidentÅ«ros bazėms – tai leis didinti praktikos vietų skaičių. Iki šiol buvę reikalavimai susiaurindavo galimų rezidentÅ«ros studijų profesinės praktikos vietų skaičių. Tik 16 proc. Lietuvos sveikatos mokslų universitete ir 28 proc. Vilniaus universitete bendros rezidentÅ«ros trukmės atliekama kitose rezidentÅ«ros bazėse, esančiose ne universiteto ligoninėse, ir tik 3 proc. Lietuvos sveikatos mokslų universitete ir 1 proc. Vilniaus universitete bendros rezidentÅ«ros trukmės atliekama ne Vilniuje ir ne Kaune. Tokia situacija susiklostė dėl nepakankamai išplėtoto rezidentÅ«ros bazių tinklo, nepakankamų paskatų bei apsunkintų procedÅ«rų siekiant dalį rezidentÅ«ros atlikti ne universiteto ligonėse.


Siekiant sudaryti prielaidas plėsti rezidentÅ«ros bazių tinklą, įteisinta gydytojo rezidento mentoriaus sąvoka. Šie gydytojai galės koordinuoti gydytojų rezidentų praktinių įgÅ«džių įgavimo procesą tose rezidentÅ«ros bazėse, kuriose nėra rezidentų vadovų, dirbančių universitete. Kad bÅ«tų užtikrinta profesinės praktikos kokybė, gydytojo rezidento mentoriams numatyti mokymai, kad jie galėtų tobulinti savo pedagogines kompetencijas. Šie pakeitimai atvers kelius plėsti rezidentÅ«ros bazių tinklą ir kituose šalies miestuose, o ypač regionuose.


„Tyrimai rodo, kad rezidentÅ«ros studijų profesinės praktikos atlikimo vieta turi labai reikšmingą poveikį tolimesniam gydytojo rezidento darbui – dažnai ji lemia, kurioje vietoje liks dirbti specialistas. Išplečiant rezidentÅ«ros bazių skaičių, regionams sudaromos galimybės ne tik pritraukti gydytojų rezidentų, tačiau ir sudaromos prielaidos pasirinkti šias gydymo įstaigas kaip savo darbovietes, jau įgijus gydytojo specialisto kvalifikaciją“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.


Pašalinus kliÅ«tis kurtis rezidentÅ«ros studijų profesinės praktikos vietoms regionuose, tikimasi, kad tai padės padidinti rezidentÅ«ros studijų kokybę, sumažinti specialistų trÅ«kumą ir pagerinti sveikatos priežiÅ«ros paslaugų prieinamumą.


Medicinos praktikos ir Odontologų praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymų pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.


Iš viso šiuo metu Lietuvoje yra 1891 gydytojas rezidentas. Valstybė kasmet skiria apie 499 valstybės finansuojamas ir valstybės nefinansuojamas rezidentÅ«ros studijų vietas.

 


SAM Spaudos tarnyba


Zarasų rajono savivaldybė 2022-11-17 13:54:45
MERĖ
Tikime laisve 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?