2024 m. gegužės 20 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Keliu prie Aukso vainiko

Ä®sibėgėjo šiųmetės kasmetinės tradicinės parodos „Aukso vainikas 2022“ regioninių turų renginiai. Tai Lietuvos nacionalinio kultÅ«ros centro jau aštuonioliktus metus organizuojama bene prestižiškiausia mÅ«sų šalyje liaudies meno paroda-konkursas. Ä® ją kviečiami tautodailininkai, tęsiantys gražias mÅ«sų senelių ir prosenelių liaudies dailės ir dailiųjų amatų tradicijas, kuriantys nuostabius dirbinius. Taip palaikomos ir populiarinamos kÅ«rybos kryptys, kurių šaknys remiasi Lietuvos etnine kultÅ«ra. Tokie kÅ«riniai – neįkainojamos vertybės, o jų kÅ«rėjai verti didžiausios pagarbos. Vertinama už geriausius penkerių metų laikotarpiu sukurtus vaizduojamosios (skulptÅ«ra, tapyba, grafika, karpiniai), taikomosios (tekstilė, keramika, medžio dirbiniai, kalvystė, juvelyrika, paprotiniai dirbiniai – margučiai, verbos, sodai) dailės ir kryždirbystės (kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ir kt.) darbus.

 

Rengiami trys parodos turai: pirmasis – rajonuose, antrajame (apskričių) išrenkami pirmųjų antrųjų ir trečiųjų vietų bei specialiųjų prizų laimėtojai, o trečiajame (respublikiniame) ture trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizduojamosios dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais ir vainikuojami Aukso vainiku.

 

Visagine – penktąjį kartą

Šiemet Utenos regiono liaudies dailės konkursinę parodą „Aukso vainikas 2022“ jau penktą kartą mielai sutiko rengti Visagino miesto savivaldybė, Visagino kultÅ«ros centras (parodos kuratorės ir ekspozicijos rengėjos – Violeta Abarienė, Visagino kultÅ«ros centro direktoriaus pavaduotoja kultÅ«rai ir Valentina Kociuba, kultÅ«rinės veiklos vadybininkė). Bene svarbiausias renginio smagratis – Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kÅ«rėjų ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijų nepailstanti pirmininkė (ir šio projekto vadovė) Ramutė Kraujalienė. Veiklas finansavo Lietuvos kultÅ«ros taryba.

 

Taigi, tądien į Visagino kultÅ«ros centro „Sedulinos“ parodų salę nors ir rÅ«škanotais lapkričio keliais smagiai rinkosi šios parodos darbų autoriai – tautodailininkai, įvairių liaudies amatų meistrai iš Ignalinos, Molėtų, Utenos, Zarasų rajonų bei Visagino miesto, svečiai, liaudies meno gerbėjai. Parodos uždarymo ir laureatų pagerbimo šventę pradėjo Visagino kultÅ«ros centro folkloro ansamblis „Krusnė“, vadovaujamas Violetos Gaidienės, kuri nuotaikingai ir vedė visą renginį. Nuoširdų sveikinimo žodį tarė Visagino savivaldybės mero pavaduotoja Aleksandra Grigienė, pasidžiaugė liaudies meno kÅ«rėjų darbais ir kiekvienam visaginiškiui parodos dalyviui įteikė Savivaldybės padėkos raštą. Projekto vadovė R. Kraujalienė ne tik džiaugėsi parodos gyvybingumu, kÅ«rėjų darbštumu, talentingumu, bet ir akcentavo „Aukso vainiko“ svarbą etninės kultÅ«ros išsaugojimui, papokštavo, kad ši paroda jau sulaukė pilnametystės. Beje, ji pati buvusi prie šios prestižinės parodos-konkurso rengimo ištakų ir kasmet rÅ«pinosi, kad minėtos parodos bÅ«tų kuo puikiausios.

 

Zarasiškiai parodoje

Šiemet į konkursinę parodą „Aukso vainikas 2022“ savo kÅ«rybą pateikė 8 Zarasų rajono liaudies meno kÅ«rėjai. Tai tautodailininkai Birutė Andrijauskienė (audimas), Virginija Žukauskaitė-Kazancevienė (margučiai), Gediminas Kairys (medžio drožyba), keramikė Aušra Mačiulytė, tapytojos Daiva Stasiškienė, Onutė Šukštulienė, Danguolė Žilėnienė ir kalvystės amato meistras Renatas Žiliukas. Nuoširdus jiems ačiÅ« už liaudies meno tradicijų puoselėjimą.

 

Vertinimas

Dar gerokai prieš šventės pradžią parodos ekspozicijoje jau įtemptai darbavosi vertinimo komisija: pirmininkė – Lietuvos nacionalinio kultÅ«ros centro Etninės kultÅ«ros skyriaus vyriausioji specialistė Solveiga JakučiÅ«naitė, nariai – jau minėto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Valiukevičienė, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Sigutė Mudinienė (negalėjusi dalyvauti, bet savo vertinimą pateikusi raštu iš anksto) ir šių eilučių autorius atidžiai įsižiÅ«rėdami į dailius kÅ«rinius savo nuomonę kiekvienas apie pretendentus į nugalėtojus mintyse dėliojo, į užrašus žymėjosi, po to diskutavo. Darbo bÅ«ta nemažo – kaip ne kaip, o iš 57 parodos autorių reikėję išrinkti 3 pačius verčiausius, kurie dalyvaus respublikinėje parodoje, taip pat įvertinti antrųjų, trečiųjų vietų bei specialiųjų prizų laimėtojus.

 

Vertinimo komisija dirbo darniai ir sutartinai. Kaip besvarstytum, konkursas yra konkursas –teko spręsti dalykiškai. Bene svarbiausias kriterijus lietuvių liaudies dailės, etnokultÅ«ros tradicijų tęstinumas, Taip pat kÅ«rinio meniškumas, techninis atlikimo meistriškumas. Po nemažų svarstymų sprendimas: už vaizduojamosios liaudies meno dailės kÅ«rinius I vieta paskirta Reginai Eidžiulienei (tapyba/ Utena), II vieta – Genovaitei Adiklienei (tapyba/ Utena), III vieta – Linai Paukštienei (karpiniai/Utena) ir Žydronei Mameniškienei (grafika /Utena); už taikomosios liaudies dailės kÅ«rinius I vieta paskirta Aušrai BanuškevičiÅ«tei (tradiciniai (nėriniai/Utena) ir Zitai Spranginienei (sodai/Molėtai), II vieta – Virginijai Žukauskaitei-Kazancevienei (margučiai/Zarasai) ir Ritai Kuprinskaitei (megztos kojinės/Visaginas). III vieta – Janinai Čekelienei (siuvinėtos staltiesės/Molėtai); už kryždirbystę III vieta paskirta Eugenijui Vanagickui (Utena), o Renatas Žiliukas (Zarasai) už kryždirbystę apdovanotas specialiu diplomu. Taip pat specialÅ«s diplomai įteikti Svetlanai Bendelston (švilpynės/Visaginas), Aistei Barkutei (siuvinėti paveikslai/Utena) ir Stanislavai ŠinkÅ«nienei (siuvinėjimas adinuke/Utena).

 

Belieka pirmųjų vietų nugalėtojams palinkėti sėkmės respublikiniame ture Gelgaudiškio dvare (Šakių rajone) ateinančių metų sausio 6 dieną – per Tris Karalius.

 

Vasilijus TRUSOVAS, Zarasų krašto muziejaus muziejininkas (kultÅ«rinių renginių koordinatorius), Utenos regiono konkursinės parodos „Aukso vainikas 2022“ vertinimo komisijos narys.

 

Vytauto Ridiko, Virginijos Žukauskaitės ir autoriaus nuotraukos.


Zarasų rajono savivaldybė 2022-11-17 13:21:55
MERĖ
Darbas jaunimui vasarą
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?