2023 m. rugsėjo 24 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Susipažinkime su interaktyvia Aukštaitijos skulptūrų alėja

Zarasų rajono savivaldybės ir Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos kviečia lankytojus į naują interaktyvų turą, pasakojantį apie šiuose rajonuose sukurtas skulptÅ«ras. Internete dabar galėsite pakeliauti po Zarasų ir Utenos rajonus – virtualiai susipažinti su skulptÅ«rų alėja ir pažinti skulptÅ«ras ir jų istorijas iš arti.

 

„Ši projektinė veikla buvo pakankamai nauja ir įdomi. Idėja kurti interaktyvią skulptÅ«rų alėją gimė gana netikėtai, kai keliaudama suvokiau, kiek mažai pati žinau apie mÅ«sų rajone pastatytas medines ir akmenines skulptÅ«ras, paminklus, kas jų autoriai, ar paminklai dabar svarbÅ«s bendruomenei. Laikas gana greit nutrina prisiminimus, todėl buvo puiki proga peržiÅ«rėti kraštotyros fondus ir pakalbinti skaitytojus. Džiaugiamės, kad bibliotekos yra suradusios nišÄ…, kaip, naudojant šiuolaikines technologijas, padaryti kraštotyros informaciją prieinamesne visiems,“ – pasakojo projekto vadovė Jolanta Lementauskienė.

 

Ši iniciatyva pratęsė ankstesniais metais įgyvendintų projektų, kurių metu abiejose bibliotekose buvo sukurti Šeimos skaitmeninių veiklų centrai, veiklas. Nuo 2019 m. veik kasmet turima technologinė bazė plečiama vis nauju edukaciniu turiniu.

 

Naujame interaktyviame žemėlapyje, kurį rasite interneto adresu https://skulpturualeja.lt, patalpinti svarbÅ«s Zarasų ir Utenos kultÅ«ros paveldui objektai – akmeninių ir medinių skulptÅ«rų darbai. Alėja su vietovių pavadinimais išdėstyta 10 stotelių. 360 laipsnių skulptÅ«rų vaizdus lydi tekstai, kuriuose trumpa informacija apie skulptÅ«ros kultÅ«rinį, istorinį, socialinį veidą, gyventojų prisiminimai. Žemėlapį puošia dailininkės Ulos Šimulynaitės nupiešti piešiniai. Surinkta informacija iš Zarasų ir Utenos viešÅ³jų bibliotekų kraštotyros fondų, kitų šaltinių, žmonių prisiminimų. Bendradarbiauta su Zarasų krašto muziejumi, VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo  informacijos centru.  
 
Žemėlapiui kurti pasirinktos miestų ir rajonų skulptÅ«ros, sukurtos ir pastatytos minint svarbias datas ar rajonams iškilių asmenybių jubiliejus bei pasižyminčios įdomesniais pasakojimais – paminklas Dominykui Bukontui ir skulptÅ«ra „Elniažuvė“ Zarasuose, nepriklausomybės paminklai Dusetose, Degučiuose, Salake, paminklas Didžiavaryje Emilijai Pliaterytei ir Cezariui Pliateriui, paminklas kompozitoriui Juozui Gruodžiui, stogastulpis Gruodžiams Rokėnuose, Jono Basanavičiaus paminklas Utenoje, Antano ir Motiejaus Miškinių sodyboje esantys stogastulpiai, paminklas Šv. Florijonui Užpaliuose, stogastulpis istorikui Alfonsui Šapokai Grybelių kaime, LeliÅ«nų skulptÅ«rų parkas Utenos rajone.
 
Ar prisimename Salake (Zarasų r.) pastatyto nepriklausomybės paminklo autorių – skulptorių Maksą Farbmaną (Max Farbmann-Mordechai, 1886-04-01–1950-04-20), Lietuvos žydų skulptorių, gimusį Salake, XX amžiaus pradžioje išgarsėjusį Europoje, ypač Vienoje (Austrija). Ar pamename, kokia proga Didžiadvario kaime, Dusetų seniÅ«nijoje, Zarasų r. buvo atidengtas paminklinis akmuo 1831 m. sukilėliams? Ar pagalvojame, kodėl Utenoje pastatytas paminklas tautos patriarchui Jonui Basanavičiui? O kodėl bÅ«tent Užpalių (Utenos r.) aikštėje pasitinka Šv. Florijono, ugniagesių gelbėtojo, skulptÅ«ra?
 
NuoširdÅ«s ir prasmingi žmonių prisiminimai sudomins kiekvieną skulptÅ«rų alėjos lankytoją. Dusetiškė Marija Varenbergienė pasakojo, kaip ir kada buvo išniekintas ir nugriautas nepriklausomybės paminklas Dusetose. Degučių skaitytojai prisiminė, kokios tradicijos formavosi atstačius nepriklausomybės paminklą.
 
Dėmesio tikrai susilauks naujas edukacinis žaidimas apie grafaitę Emiliją Pliaterytę – 1831 m. sukilimo dalyvę. Akį traukia interaktyvÅ«s piešinukai, kuriuos paspaudus galima sužinoti naujų ir primirštų faktų bei istorijų apie Emilijos gyvenimo etapus ir to meto aplinką.
 
Šis žemėlapis (turas) sukurtas įgyvendinant projektą „Aukštaitijos skulptÅ«rų alėja atgimsta virtualiai“, kurį finansuoja Lietuvos KultÅ«ros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė. Projekto įgyvendinime dalyvauja Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka. Daugiau informacijos kreiptis į Jolantą Lementauskienę, tel. (8 385) 52801.
 
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

 

NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2022-11-21 15:56:47
MERĖ
Renginių organizatoriams
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?