Globalios Naujienos

Kurortiniai Zarasai ruošiasi 2028-ųjų Lietuvos kultūros sostinės metams

Globalios Naujienos

Kurortiniai Zarasai, pasirinkę šūkį „Kultūros bangos“, nuosekliai rengiasi 2028 metais tapti Lietuvos kultūros sostine. Vyksta Zarasų rajono savivaldybės merės Nijolės Guobienės patvirtintos darbo grupės ir jos pogrupių susitikimai, planuojamos veiklos, ieškoma kūrybiškų bei inovatyvių sprendimų, kurie padės įgyvendinti ambicingą kultūros programą.

Projekto ambasadoriai

Džiugu pranešti, kad projekto „Kurortiniai Zarasai – Lietuvos kultūros sostinė 2028: Kultūros bangos“ visos aštuonios programos jau turi savo ambasadorius – iškilius kūrėjus, menininkus ir kultūros veikėjus, kuriuos vienija ryšys su Zarasų kraštu:

  • „Klasikos banga“ – vibrafonininkas Marius Šinkūnas;
  • „Galerijų banga“ – skulptorius, rašytojas Mykolas Sauka;
  • „Kūrybiškumo banga“ – poetė Jurgita Jasponytė;
  • „Menų banga“ – aktorė Emilija Latėnaitė;
  • „Talentų banga“ – aktorius Nerijus Gadliauskas;
  • „Kino banga“ – istorikas, žurnalistas Aurimas Švedas;
  • „Festivalių banga“ – muzikantas, muzikos festivalių organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka;
  • „Mugių banga“ – Utenos regione reziduojantis gastronomijos istorikas dr. Rimvydas Laužikas.

Visiems 2028 metų Lietuvos kultūros sostinės ambasadoriams nuoširdžiai dėkojame už bendrystę, pasitikėjimą ir indėlį kuriant Zarasų kultūrinę ateitį.

Projekto rinkodara

Įregistruotas prekės ženklas „Kultūros bangos: kurortiniai Zarasai – Lietuvos kultūros sostinė 2028“, kuris priklauso Zarasų rajono savivaldybės administracijai. Jau dabar miesto ir kultūros įstaigų ekranuose galima išvysti animuotą „Kultūros bangų“ logotipą.

Nuo šių metų projekto simbolika pažymėtų suvenyrų – įvairių spalvų skėčių bei marškinėlių – bus galima įsigyti Zarasų ir Dusetų kultūros centruose, Zarasų viešojoje bibliotekoje bei Zarasų krašto muziejuje. Įsigydami šiuos suvenyrus gyventojai ir miesto svečiai prisidės prie 2028 metų Lietuvos kultūros sostinės renginių organizavimo ir jų kokybės stiprinimo.

Šių metų rudenį planuojama pristatyti ir pirmąją projekto interneto svetainės „Kultūros bangos“ versiją. Joje bus skelbiamos naujienos, renginių kalendorius ir kvietimai įsitraukti į pasirengimo procesą.

Kūrybos komandų veiklos pradžia

Nuo šių metų pradedami aktorinio meistriškumo kursai jauniesiems teatralams. 2026 m. rugpjūčio 10–13 d. Zarasuose vyks aktorės Emilijos Latėnaitės meistriškumo stovykla, į kurią jau kviečiami registruotis: https://www.zarasai.lt/jaunimo-naujienos/541/aktorinio-meistriskumo-vasaros-akademija-zarasu-krasto-jaunimui-paskelbta-registracija-2381.

Rugpjūčio 13 d. Zarasuose vyks kino vakaras, kuriame viešės legendinė Lietuvos kino pora – kraštietis režisierius Algimantas Puipa ir aktorė, dokumentalistė Janina Lapinskaitė. Susitikimą moderuos istorikas ir žurnalistas Aurimas Švedas, o žiūrovai išvys naujausią A. Puipos filmą „Nakties seansas“ (2025). Šiemet režisierius mini garbingą 75 metų jubiliejų.

Medijų menininkas ir režisierius Žilvinas Danys tęsia Zarasuose nuo 2013 metų vykdomą vasaros dailės rezidenciją. Šiemet Ž. Danys pradėjo kurti ir dokumentinį filmą apie Lietuvos kultūros sostinių judėjimą – filmavimai vyks net dvidešimtyje Lietuvos miestų.

Suburta kūrybinė komanda lauko spektakliui-misterijai Zaraso ežero saloje. Prie spektaklio dirba režisierius Andrius Žiurauskas, choreografė Leokadija Dabužinskaitė, scenaristė ir poetė Regina Katinaitė-Lumpickienė. Kūrėjai jau susitiko su Zarasų kraštą tyrinėjančiais istorikais ir kultūros specialistais, siekdami kuo autentiškiau atskleisti vietos tapatybę bei ežerų legendų motyvus.

„Talentų bangos“ programoje suplanuoti išskirtiniai susitikimai su smuiko virtuozu ir dirigentu Vilhelmu Čepinskiu, jo vadovaujamu „Camerata Solaris“ orkestru, taip pat su kompozitoriumi, muzikantu Jevaru Jasinskiu ir jo vadovaujamu „JJAZZ Ensemble“.

Partnerystės stiprina projekto kokybę

Darbo grupė aktyviai bendradarbiauja su nacionalinėmis kultūros institucijomis ir projekto partneriais. Jau įvyko susitikimas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, kuriame aptartas „Klasikos bangos“ programos turinys. Artimiausiu metu planuojamas vizitas į Šiuolaikinio meno centrą – jis bus skirtas „Galerijų bangos“ programos vystymui.

Projektą įgyvendinanti darbo grupė vienija stipriausius Zarasų rajono kultūros specialistus. Tikime, kad bendras profesionalų, kūrėjų ir bendruomenės darbas leis sukurti išskirtinę Lietuvos kultūros sostinės programą, kuri 2028 metais pakvies į Zarasus visą Lietuvą ir taps įsimintina patirtimi tiek krašto žmonėms, tiek miesto svečiams.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus inf.


Įvertinkite